Amikor a halak tömegesen a víz felszínén tátognak, azt úgy hívjuk, hogy pipálnak a halak. Ezt általában akkor szokták csinálni, amikor oxigén hiányos a víz, ez nem összekeverendő azzal, amikor megjelenünk a tópartján, és a halak megőrülve jönnek a felszínre, abban a reményben, hogy megint egy kis nasi kerül a hasukba. Ilyenkor a tökéletesen látszik, hogy izgatottak, sokkal intenzívebb a mozgásuk.
Oxigénhiány két okból kifolyólag is kialakulhat.
1. Az egyik lehetséges ok: szerves anyagok következménye.
A vizünkben felhalmozódott szerves anyagok következménye, mint például a falevelek, az el nem fogyasztott tápszemecskék, növényi hulladék, halak ürüléke, rovar tetemek, szél hordalékai, amik már a vizünkben bomlásnak indultak. Az anaerob közegben szorgoskodó baktériumaink elkezdik rothasztani, bomlasztani ezeket a szerves anyagokat, azonban, hogyha alapvetően túlterhelt a vizünk, a hasznos baktériumok nem tudják megfelelő ütemben ezt feldolgozni és lebontani.
2. A második lehetséges ok: a nagy melegben fordulhat elő.
A meleg vízben kevesebb oxigén oldódik fel, mint a hideg vízben. Ennek köszönhető, hogy amikor megérkezik a kánikula, a tó vize nagy intenzitással elkezd átmelegedni, csökken az oxigénmegtartó képessége, így a halak kevesebb oxigént tudnak hasznosítani a vízből, és felmennek a tó felszínére és onnan igyekeznek pótolni ezt.
Sajnos tapasztalatból mondom, hogy a nagyobb méretű halaink lesznek az első számú elszenvedői ennek a folyamatnak, hiszen a nagyobb méretű halaknak nagyobb az oxigénigényük is, mint a kisebb méretű társaiknak.
Mit tegyünk oxigénhiány esetén?
Kézbe vesszük a locsolótömlőt és nagy vízsugárral, jó alaposan átmozgatjuk, átszellőztetjük a vízfelszínt, rövid időn belül meg fog oldódni a probléma. Egy dolgot viszont soha ne tegyünk, a tömlő végét ne tegyük be a vízfelszín alá, mert megzavarjuk vele a halakat, illetve felverjük a tó alján összegyülemlett piszkot, és ezzel is feleslegesen túlterheljük a vizet.
Bár a részleges vízcsere és a víz jó alapos átszellőztetése megoldást jelent a problémánkra, azonban hosszú távon el kell gondolkodni egy megfelelő méretű vízesésen, ami folyamatosan el tudja látni oxigénnel a tavat.
- Szellőztessük át a vízfelszínt
- Minimum 30% vízcsere
- Növeljük az oxigénbevitelt a tóba.
- Ellenőrizzük a szűrőt - szivattyút, hogy nincs-e korlátozva a teljesítményében.
Mennyi az ideális oxigén szint?
A számok tekintetében ez azt jelenti, hogy minimális, tehát legrosszabb esetben 6 mg/liternek kell lennie a vizünk oldott oxigéntartalmának, ami egyébként ideális esetben 7 mg/liter. Aki szeret méricskélni, tesztelni, az kiváló termékeket talál fent nálunk is a webáruházban, O2 teszt néven, ki lehet próbálni a terméket, meg lehet nézni, meg lehet vizsgálni, hogy mennyi a vizünk oldott oxigéntartalma. Ez egyébként nagyon sok esetben jól tud jönni.
A halak viselkedéséből egyébként nagyon sok mindenre lehet következtetni, és elég pontosan lehet következtetni, amikor mérgezés történik, tehát túl sok mérgező gáz szabadul fel és telíti el a vizet, abban az esetben nem feltétlenül lesz lehetősége a halaknak feljönni, pipálni a felszínre, illetve mire észlelnénk, hogy néhány kisebb hal pipál a vízfelszínen, addigra már néhány nagyobb darab hal biztosan életképtelenül lebeg majd a vízfelszínen.
Nagyon fontos!
Második számú ökölszabály!
Oxigénhiány esetén nem állunk neki takarítani a tavat, nem állunk neki nagyobb volumenű karbantartásnak.
Két lépés még tegyünk meg a siker érdekében!
Első lépés
Ellenőrizzük a szűrőt, szivattyút, hogy nincs-e tele esetleg szerves hulladékkal, falevelekkel, algával, stb. Ellenőrizzük a szűrőkörnyezetet, nem kell a szivacsokat kimosni, illetve az egyéb szűrőanyagokat kitakarítani! Nézzük meg a levegőporlasztónkat is, nem-e algás, nem-e szennyeződött szintén, nem-e kell megtakarítani, illetve lehet, hogy egy nagyobb légpumpára is szükségünk lehet, vagy egy nagyobb kompresszorra, amivel megfelelő mennyiségű oxigént tudunk bejuttatni a vizünkbe.
Második lépés
Adjunk sót a vízhez, alkalmazzuk a sót bátran. Nagyon sok jó hatása van a tóban, az egyik az, hogy csökkenti a nitrit mérgezés hatásait!