Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz marketing jellegű cookie-kat engedélyezhet, amivel elfogadja az Adatkezelési tájékoztató-ban foglaltakat.
INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁS: 30.000 FT-TÓL! Részletekért kattints ide!
Kategóriák / Termékek

Hogyan építsünk kerti tavat?

2025. 02. 01. 00:00:00 Gallai István, Molnár Eszter

A kerti tó egy nagyszerű módja, hogy izgalmassá tedd vele az otthonod közvetlen környezetét!

Formák és megjelenés tekintetében csak a fantázia szabhat határt, de a méret viszonylatában komoly befolyásoló tényező lesz a költségvetés.

Alapvetően elmondható azonban, hogy egy kisebb tavat, ami mondjuk 3-4 m3, bárki meg fog tudni valósítani, alacsonyabb összegből is! Ennél kisebbet nem érdemes építeni, ha egy fenntartható ökoszisztémát szeretnél kialakítani alacsonyabb gondozási igénnyel. Ha pedig már azt is tudod, hogy koikat szeretnél tartani, akkor tényleg nem érdemes ennél kisebb méretben gondolkozni! Ha kíváncsi vagy mennyi halat tarthatsz tavadban optimálisan, akkor nézd meg a videót amit ebben a témakörben készítettünk: 

A piros ikonra kattintva éred el:

Ha már építettél kerti tavat, tudod, ha ez lesz az első, majd megtapasztalod, hogy jó tavat építeni könnyű, tökéleteset viszont képtelenség. És ennek pedig nem más az oka, mint az az egyetlen kérdés, ami szinte az összes tavas ismerősöm szájából elhangzott már: “Nem lehetett volna nagyobb?”

Azonban méret ide vagy oda, az biztos, hogy a saját kezűleg épített tó rengeteg örömmel és büszkeséggel fog eltölteni, ahányszor csak rápillantasz a kertedben.

Mire lesz szükséged?

  1. Geotextília
  2. Tófólia
  3. Szivattyú
  4. Szűrő
  5. Cső
  6. Idomok
  7. Csőbilincs
  8. Levegőpumpa
  9. Levegőcső
  10. Porlasztófej
  11. Halak
  12. Növények
  13. Homok
  14. Kavics

Munka eszközök:

Ásó - lapát

Talicska

Vödör

Vízmérték

Sniccer

Csavarhúzó

Mérőszallag

Jelölő spray

VÁGJ BELE MÉG AZ IDÉN!

Ahhoz hogy kerti tavat építs, nem árt, ha rendelkezel alapvető ismeretekkel a témában és magas szintű az önfegyelmed. Az önképzés azonban mindenképpen megtérül, hiszen az általad létrehozott tó nem csak otthon a halaidnak, de menedék a környék madarai számára, visszavonulás Neked, a mindennapi stressz elől – vagyis maga a nyugalom szigete.

Ahhoz, hogy tavad minden részletében saját elképzeléseidhez igazíthasd, az összes szükséges kiegészítőt, felszerelést megtalálod nálunk! A következő lépésekkel végigvezetlek rajta, milyen főbb pontokból áll a kerti tó építés folyamata, és hogy milyen eszközökre lesz ehhez szükséged.
1
JELÖLD KI A TÓ HELYÉT!

Jelöld ki a tó számára a legmegfelelőbb helyet! Erre a legideálisabb, ha olyan területet választasz, amit nem ér folyamatos közvetlen napsütés, a nappalok zömében inkább árnyékban van.

Vedd figyelembe, hogy szükséged lesz vízre, áramforrásra, hiszen a szűrő, a szivattyú, és az egyéb gépészeti eszközök is árammal működnek!

Amikor megvan a tökéletes helyszín, jelölő spray-vel, homokkal, de egy gumicsővel is fel tudod jelölni.

Az alábbiakra lesz szükséged:
Jelölő spray
2
ÁSD KI A TÓ MEDRÉT!

A meder legyen lépcsőzetes, fokozatosan mélyülő. Szükséged lesz különböző mélységű zónák kialakítására, az eltérő igényű növények miatt.

Ahhoz, hogy a partszakasz teljes egészében vízszintes legyen, használhatsz akár egy deszkát is. Ha nagyobb méretű a meder szája, akkor a régi iskolát követjük, és egy megfelelő hosszú, átlátszó gumicsőbe vizet töltünk, és így könnyen kitudjuk vízszintezni a partszakaszt, akár nagyobb távolságokon is.

Fontos, hogy a gödörből minden kavicsot, gyökeret eltávolíts! Az ásásnál figyelj rá, hogy a meder fala ne függőleges legyen, hanem inkább kifelé dőljön, mint egy tölcsér, az omlás elkerülése céljából!

 

  1. Part zóna
  2. Sekély vizű zóna
  3. Mély vizű zóna

 

A cső egyik végét rögzítsük egy karóhoz, a másik végét fogjuk kézbe, és hüvelykújjal fogjuk le a cső végét. Ezután már pontosan látni fogjuk a szintkülömbségeket.

Az alábbiakra lesz szükséged:
Ásó - lapát
Talicska
Mérőszallag
Vízmérték
Vödör
3
HELYEZD LE A GEOTEXTÍLIÁT!

A geotextil vagy geotextília egy olyan filcszerű anyag, ami szerkezetének és anyagának köszönhetően tökéletesen alkalmas a talaj stabilizálására, gyomelnyomásra. Mielőtt a geotextíliát lehelyeznéd, előtte a meder alján, kb. 5-10 cm vastagon teríts el egyenletesen egy homokréteget, ami véd a mechanikai sérülések ellen és megakadályozza a fólia túlfeszülését is.

A munka befejeztével a meder száján túllógó felesleges részeket vágd le egyenletesen a perem mentén!

Az alábbiakra lesz szükséged:
Homok
Geotextíl
Sniccer
4
TERÍTSD KI A TÓ FÓLIÁT!

A tó fólia feladata, hogy megtartsa a beengedett vizet. Anyaga lehet EPDM vagy PVC. A lehelyezéséhez megeshet, hogy segítségre lesz szükséged, mivel az ekkora felületekre szánt darabok már komolyabb súllyal rendelkeznek, de az egyéb munkafolyamatokat is meg tudja könnyíteni plusz két kéz.

A fóliát be kell húzni a meder fölé, majd óvatosan beengedni, ügyelve arra, hogy a meder teljes takarásban legyen. Ezután le kell menned a mederbe, hogy belülről kifelé haladva simítsd ki a fóliát, az íves részeken pedig harmónikaszerűen meg kell hajtani, hogy mindenütt felvegye a meder formáját.

 

Az alábbiakra lesz szükséged:
Tófólia
Sniccer
5
TELEPÍTSD A GÉPÉSZETET!

Nagyon fontos kitalálni előre, hogy a szivattyút és a szűrőt összekötő cső, a tófólián keresztül, vagy a fólia fölött lesz elvezetve. Amennyiben a fóliafalán vezeted át, ajánlom figyelmedbe a fólia falátvezető idomot, amivel nagyon igényesen megoldható a probléma. Ez ugyan apróságnak tűnik, de tipikus példája azoknak a dolgoknak, amire nem szabad sajnálni a pénzt! A zónákat töltsd fel kaviccsal, és rendezd el a növényeket zónaszinten, tehát attól függően milyen ültetési mélységbe tartoznak! 

 

 

 

 

Az alábbiakra lesz szükséged:
6
TÖLTSD FEL A TAVAT VÍZZEL!

Ha megoldottad a csövek elhelyezését, és összekötötted a szűrőt - szivattyút, töltsd fel vízzel a tavat, és indítsd is el! Mielőtt halakat helyeznél a tóba, fontos, hogy csinálj víztesztet. Ha azt látod, hogy eltérés van az ideálistól, akkor vízkezelő szerekkel tudod optimalizálni a feltételeket, A szűrőbe már az indításkor mehet indító baktérium kultúra, ami segít abban hogy az amúgy időigényesen kialakuló bakteriálisa feltételeket azonnal biztosítani tudjuk. Ha minden rendben van, tehát nem engednek sehol a csövek, a vízminőség megfelelő, jöhetnek a halak! Amikor meghozod a őket, a zárt szállító zacskóval együtt helyezd a halakat a tó vizére, és egy 20-30 percig hagyd csak lebegni. ez kettős célt szolgál. Egyrészt a halaknak jut egy kis idő, hogy menyugodhassanak, másrészt pedig a zacskóban lévő víz felveheti a tó vizének hőmérsékletét, hogy minél kevesebb sokkhatás érje halakat! Az első 2-3 napban még ne etess! Több, mint valószínű, hogy feleslegesen szórnál be a tápot, mert a halak ilyenkor meg vannak rémülve, szükségük van egy kis időre míg felbátorodnak!

 

 

Az alábbiakra lesz szükséged:
Tartalomhoz tartozó címkék: Tavi halak Hogy csináljam