"Örök dilemma, hogy mikor és mennyit etessük a halainkat! Életszerű, hogy az ember életében vannak időszakok, amikor távol van az otthonától, akár családi, akár más okból kifolyólag, és a halak etetését napokig, akár hetekig nem tudja megoldani."
Mennyit etessük a halainkat?
Napi minimum egy, maximum három alkalommal azért etessünk.
A kerti tónak megvan az a szépsége, hogy amikor kialakul a biológiai egyensúly, a vízben kialakul az önálló saját kis ökoszisztéma, akkor megadja számunkra azt a szabadságot, hogy ha kihagyunk néhány etetési alkalmat, akkor sem történik semmi probléma, a halainkat ellátja élelemmel, és mindent biztosít számukra, amire a túléléshez szükségük van.
Sokszor nyári szezon elején merül fel a dilemma vásárlói oldalról, hogyha egy-két napra elmegyünk nyaralni, esetleg egy hétre, és nem tudunk senkit megkérni a halak etetésével, akkor mi fog történni, nem fog történni semmi probléma. Mindig elmondom, hogy sokkal nagyobb jelentőségét látom annak, hogy néhány naponta valaki leellenőrizze a kerti tavat, hogy a szükséges technikai eszközünk, mint például a szivattyú, ami ellátja a szűrőt és a csobogót vízzel, megfelelően működjön.
Koncentráljunk az etetés mennyiségére!
Nagyon fontos megérteni azt, hogy az etetés rendszerességénél sokkal fontosabb kérdés az etetés mennyisége, tehát az, hogy egyszeri alkalomra mennyi takarmányt szórunk a halak elé. Én azt javaslom, hogy mindig annyit etessünk, amit kettő, illetve három perc alatt elfogyasztanak.
Ha azt látjuk, hogy 3-5 perc múlva még mindig tápszemecskék vannak a víz felszínén, akkor több mint valószínű, hogy túletettünk, és a következő alkalomra már kevesebb eledelt kell nekik beszórnunk. A normál takarmány mellett adhatunk időszakosan gyümölcsöt csemegeként nekik, mint például a görögdinnye vagy a grapefruit. Ezt is csak mérsékletesen nem vágunk be egy komplett dinnyét a kerti tóba, mert túlterheljük vele a vizet.
Mikor NE etessünk?
Első számú ökölszabály!
Az egyik legfontosabb, mondhatnám első számú ökölszabály, hogy 10 °C hőmérséklet alatt már nem etetjük a halakat, mert ilyenkor a halaknak lelassul az anyagcseréjük, és nem képesek a takarmányt úgy megemészteni.
Sűrűn előfordul a téli időszakban, hogy a nappali hőmérséklet jelentősen felmelegszik, azonban a kerti tó vize ezt nem képes lekövetni, nem képes felmelegedni, azonban a halak egy picit aktivizálódnak a víz felszínén, és azt gondoljuk, hogy azonnal etetni kell, merthogy aktívak a halak, NEM KELL! A víz hőmérséklete biztos, hogy nem érte el a 10 °C, de ezt egy hőmérő segítségével nagyon könnyen ellenőrizhetjük, beledugjuk a hőmérőt a vízbe, és azonnal választ kapunk, hogy etethetünk-e vagy sem.